Gıda Teknikeri Kerim Aktan tarafından küçük bir üretim alanında 1992 yılında üretme başlayan firmamız 26 yıldır turşu üretiyor.  İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikamızdan tüm Türkiye’ye turşu çeşitlerimiz ile lezzetleri sunuyoruz.

 

Aktat Turşu olarak; Annelerimizin evde yaptıkları turşuların lezzetini sunmaya gayret ediyoruz. Amacımız işletmemize gelen taze sebzeleri en iyi şartlarda işleyip tüketiciye ulaştırmaktır. Üretim aşamasında hijyen ve mümkün olduğunca doğal yöntemler kullanılmaktadır. İzmir ve çevresinden hatta Balıkesir’den üreticilerimizden altığımız biber, salatalık, lahana, havuç vb turşuluk ürünleri fabrikamızda oldukça hijyen şartlarda işleyerek ambalajlıyoruz. Türkiye’nin pek çok şehrinde yer alan bayi ve satış merkezlerimiz ile insanlarımızın damak tatlarına uygun turşular sunuyoruz.

 

Geleneksel damak tadımıza uygun kaliteli turşu üretiyoruz. Ticarette dürüstlüğe ve kaliteye önem veriyoruz. Kendimizin yemeyeceği ürünü tüketicilerimize sunmuyoruz. Hijyene önem veriyoruz. Aktat markasına güvenebilirsiniz.

 

Firmamız 2018 yılı itibariyle Anonim Şirketi ünvanı alarak,Aktat Tarım Ürünleri Sanayi A.Ş. olarak faaliyetlerine devam etmektedir.